Vyspovedali sme trénera power skatingu - Nicolasa Struhara, ktorý nám objasnil, čo od tréningu ako je tento môžeme očakávať a pre koho je určený.
Čo si môžeme predstaviť pod názvom POWER SKATING?
Power skating možno preložiť ako silové korčulovanie, avšak o silu ako takú vôbec nejde. Tento novodobý druh tréningu je cielený najmä na výučbu a zdokonaľovanie správnej korčuliarskej techniky. Konkrétne sa jedná o množstvo prvkov, aspektov a cvičení, ktorými sa hráč učí a zdokonaluje v práci s hranami, prenášaním váhy, zdokonaľuje taktiež odrazovu techniku a stabilitu v krízových situáciách v hernej súvislosti.
Pre koho je určený tento tréning?
U nás je power skating určený pre deti, ale aj dospelých. Zatiaľ tieto dve kategórie zdieľajú tréning spoločne, avšak sú rozdelení do niekoľkých skupín, pričom sa nestane, že by deti boli v skupine medzi dospelými. Pri dostatočnom počte záujemcov sa tréningy úplne rozdelia, pričom dospelí majú vlastný tréning, a taktiež aj deti.
Potrebujeme nejaké vybavenie na tréning power skatingu?
Samozrejme. Kompletná hokejová výstroj s hokejkou je jednou z podmienok pre tréningy tohto typu.
Môže sa zúčastniť tohoto tréningu aj niekto, kto vie iba základy korčuľovania?
Tréningy sú náročné, to znamená, že jednou z ďalších podmienok je ovládanie korčuliarskych základov. Avšak, pri skupine dospelých som spravil výnimku, že nemusia ovládať základy korčulovania, nakoľko sa nemajú kde inde zdokonaľovať (pokiaľ nie sú profesionálni hokejisti), než na špeciálnych tréningoch, ako sú napríklad naše tréningy power skatingu. U detí to je zas nevyhnutnou podmienkou, že musia ovládať základy, nakoľko ony majú možnosti sa zdokonaľovať na klubových tréningoch. Musím však podotknúť, že pri osobnom dohovore so mnou, je možné príst na tréning power skatingu, a po tréningu s rodičmi vykonzultujem, či začať naštevovať naše tréningové jednotky alebo ešte počkať s dieťaťom v klube, a po určitom čase prísť vyskúšať znova.
Je nutné chodiť na tréningy pravideľne?
To závisí od hráča ako rýchlo a poctivo sa chce zlepšiť. Ak chce vidieť na sebe zlepšenie v priebehu niekoľkých týždňov, tak určite treba chodiť pravidelne na čo najviac tréningov. Začiatkom decembra to budú 3 mesiace čo robím power skating tréningy, a už teraz môžem povedať, že mám minimálne 5 hráčov, ktorí sa viditeľne zlepšili. Avšak, nie je nutné a ani neexistuje žiadne pravidlo, ktoré by prikazovalo hráčom navštevovať naše tréningy pravidelne. Ak sa hráčovi nedá dostaviť na tréning z určitých dôvodov, tak naň jednoducho nepríde.
Ako prebieha tréning?
Tréning prebieha približne podľa americko-kanadského štýlu skills tréningov. Hráči majú v úvode komplexnú rozcvičku. Následne sú rozdelení do skupín podľa výkonnosti. Podľa počtu skupín sú na ľade vytvorené aj stanovištia s príslušnými trénermi. Stanovištia sú zamerané na rôzne korčuliarske a herné aspekty, pričom tréneri sa zameriavajú na individuálny prístup a rozvoj, ku každému hráčovi. V závere je zhodnotenie tréningu a krátky streching v stredovom kruhu.
Video z tréningu POWER SKATINGU nájdete TU.