Fínsky expert Jukka Tiikkaja: Ako zlepšiť systém výchovy mladých hokejistov na Slovensku

Fínsky expert Jukka Tiikkaja: Ako zlepšiť systém výchovy mladých hokejistov na Slovensku

Slovenský hokej dlhodobo čelí problémom s výchovou mladých hráčov a ich športovým rozvojom. Fínsky hokejový expert Jukka Tiikkaja, ktorý dva roky pracoval na Slovensku v rámci Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH), analyzoval aktuálny stav a navrhol zmeny, ktoré by mohli posunúť slovenský hokej na vyššiu úroveň.

Hlavné problémy v tréningoch mladých hráčov

Podľa Tiikkaju tréningy na Slovensku často nie sú efektívne. Hráči trávia veľa času na ľade monotónnymi cvičeniami, ktoré nerozvíjajú ich schopnosť vnímať hru a správne reagovať na situácie. „Tréneri sa držia starých metód, ktoré neumožňujú hráčom samostatne myslieť a rozhodovať sa v hre,“ hovorí expert. Naopak, moderný hokej je rýchly a vyžaduje si schopnosť hráčov okamžite sa prispôsobiť meniacim sa situáciám na ľade.

Ďalším problémom je, že slovenskí tréneri nie sú dostatočne zapojení do tréningového procesu. Často sa spoliehajú na zastarané cvičenia a poskytujú len minimálnu spätnú väzbu, ktorá je navyše zameraná skôr na kritiku chýb než na rozvoj hráča. „Tréneri by mali vytvárať motivujúce prostredie a viesť hráčov k tomu, aby sa učili prostredníctvom hry,“ zdôrazňuje Tiikkaja.

Priveľa organizovaných tréningov môže deťom škodiť

Fínsky expert upozorňuje aj na príliš veľké množstvo organizovaných tréningov, ktoré môžu viesť k vyhoreniu detí ešte predtým, než sa hokeju začnú venovať naplno. „Vo Fínsku deti hrajú hokej flexibilnejšie – môžu chodiť na ľad podľa chuti, pričom klubové tréningy sú len doplnkom k ich prirodzenému športovaniu,“ vysvetľuje Tiikkaja.

Slovenský systém je naopak postavený tak, že už 7- až 8-ročné deti majú extrémne vysoký tréningový objem, čo môže viesť k ich frustrácii a znechuteniu zo športu. „Ak má dieťa 8 rokov a chce chodiť na hokej len raz týždenne, je to v poriadku. Nemali by sme ho nútiť do tréningového režimu, aký má dospelý hráč,“ upozorňuje.

Potrebujeme individuálny prístup k hráčom

Na Slovensku sa individuálnemu rozvoju hráčov venuje príliš málo pozornosti. Vo Fínsku majú hráči už od 13 rokov vlastné rozvojové plány, v ktorých sa sleduje ich pokrok a tréningy sa prispôsobujú ich individuálnym potrebám. Na Slovensku tréneri často všetkých hráčov trénujú rovnako, čo nie je efektívne. „Každé dieťa sa vyvíja iným tempom. Niektoré sa zlepšuje rýchlejšie, iné pomalšie, no všetky potrebujú rovnaké šance,“ zdôrazňuje Tiikkaja.

Hokejové kluby by mali umožniť deťom venovať sa aj iným športom

Jedným z hlavných problémov slovenského hokeja je príliš skorá špecializácia na jeden šport. Vo Fínsku sa deti venujú viacerým športom súčasne až do veku 12-13 rokov, čo im pomáha rozvíjať všestranné pohybové schopnosti. Na Slovensku sú však mnohé kluby postavené tak, že vyžadujú plnú oddanosť hokeju už od útleho veku, čím deti prichádzajú o možnosť prirodzeného športového vývoja. „Väčšina hráčov v NHL hrala v detstve aj iné športy, čo im pomohlo stať sa lepšími hokejistami,“ vysvetľuje Tiikkaja.

Cieľ? Zmeniť prístup k práci s mládežou

Podľa Tiikkaju je kľúčom k zlepšeniu slovenského hokeja dlhodobá systematická práca s mládežou. „Ak chceme byť v budúcnosti konkurencieschopní, musíme prestať očakávať okamžité výsledky a zamerať sa na to, aby deti ostali pri hokeji čo najdlhšie,“ tvrdí.

Zmena systému však nebude jednoduchá a podľa neho potrvá 15-20 rokov, kým sa dostavia viditeľné výsledky. „Musíme sa zobudiť a začať pracovať na tom, aby bol hokej dostupný pre viac detí a aby sme ich dokázali rozvíjať efektívnejším spôsobom,“ uzatvára Tiikkaja.

Budúcnosť slovenského hokeja je v našich rukách

Slovenský hokej má potenciál rásť, no vyžaduje si zásadné zmeny v prístupe k tréningu mládeže. Ak sa podarí vytvoriť flexibilnejší systém, ktorý bude podporovať prirodzený rozvoj hráčov a umožní im hrať hokej s radosťou, Slovensko sa môže opäť stať konkurencieschopnou hokejovou krajinou. Najväčšou výzvou je prestať tlačiť na výkon v príliš mladom veku a namiesto toho deťom vytvoriť prostredie, v ktorom sa budú rozvíjať s radosťou a motiváciou.

Dostupné z: https://sport.sme.sk/c/22212397/finsky-expert-jukka-tiikkaja-ako-maju-deti-trenovat.html?ref=tab

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore