25. augusta 2021

Štartujeme novú hokejovú sezónu

V začiatku novej sezóny sme vyspovedali nového šéftrénera Mareka Janíka spoločne s jeho predchodcom Lukášom Opáthom. Prezradili nám, na čo sa túto sezónu môžeme tešiť a aké zmeny v tejto sezóne nastali. Viac už v článku.

1. Začíname v Žiari už tretiu hokejovú sezónu v poradí , čo nás čaká?  

Marek Janík:
Každý rok sa snažíme pridať nejaké novinky. Tento rok rozbiehame projekt centrum športu pi ZŠ, kde budú mať všetci prváci a druháci zo Žiaru nad Hronom možnosť bezplatne sa zúčastniť týždenného kurzu korčuľovania. Je to výborný projekt, v ktorom sa naši kluboví tréneri postarajú o to, aby deti hravou formou získali základy korčuľovania.

Prvýkrát otvárame aj novú kategóriu Kadetov, ktorá bude najstaršou kategóriu u nás v klube. Som veľmi rád, že sa podarilo otvoriť túto kategóriu, keďže to bol aj náš plán každý rok pridať novú kategóriu, a som o to radšej, že sa nám to podarilo, aj napriek zrušenej minuloročnej sezóne.

Ďalej pracujeme na klubových materiáloch. Veľa vecí sme aktualizovali, veľa materiálov doplnili a stále pracujeme na nových.

Začali sme robiť diagnostiku hráčov. Začali sme s kategóriu kadetov, kde už považujeme za nevyhnutné, aby hráči mali kvalitnú diagnostiku. Rozbehli sme spoluprácu s kondičným trénerom Michalom Polačkom, ktorý sa nám o kompletnú diagnostiku hráčov stará.

Tak ako pominulé roky aj tento rok naďalej spolupracujeme s mentálnym koučom Peťom Bielikom, čím dávame jasne najavo, že nám záleží na vzdelávaní trénerov, rodičov a hráčov aj po mentálnej stránke, čo je podľa mňa na Slovensku veľmi zanedbávaná oblasť vzdelávania.

2. S novou sezónou nastali aj nejaké zmeny v klube, takže pod akým vedením štartujeme sezónu? 

Marek Janík:
Nastali pravdaže aj nejaké personálne zmeny. Zmenili sa nám aj mená na niektorých trénerských postoch a pravdaže sme hľadali aj trénerskú dvojicu do novo otvorenej kategórie kadetov.

Lukáš Opáth:
Keďže sa udiala zmena hlavne pre mňa, a ja som nastúpil na post generálneho riaditeľa v HC05, tak sme sa rozhodli, že Marek sa stane šéftrénerom. Marek so mnou spolupracuje už viac ako 8 rokov, takže tú dôveru u mňa má, a je aj riadený metodikou SZĽH, ktorú, sme nastavili aj v klube, čiže sa len pokračuje. Ja viac menej na to iba dozerám z tej klubovej stránky. Tak ako som sľúbil, Žiaru chcem pomôcť odštartovať komplet mládež. To čo sme si nastavili, tak tým smerom aj ideme. Ja som sa presunul do štruktúr vedenia mládeže, kde z ďialky dohliadam na celý proces. Verím, že aj z tejto mojej novej pozície v extraligovom klube dokážem viac napomôcť spolupráci s našim klubom, ale celkovo pomôcť regiónu, napríklad tak ako to už máme nastavené napríklad s kadetmi.

3. Ako bolo už spomenuté začíname s kategóriou kadetov, čo to znamená pre klub? 

Marek Janík:
Znamená to výrazný posun dopredu. Dali sme hráčom možnosť pokračovať v hokeji, čo beriem ako obrovské pozitívum. Pre klub to pravdaže znamená viac práce, hľadať viac priestoru na ľade, starostlivosť o viac hráčov a podobne, ale sú to pravdaže starosti nevyhnutné, ak chceme, aby klub rástol. Čo aj chceme.

Lukáš Opáth:
Je to ten výsledok spolupráce s Baranmi a HC05. Keďže sme boli oslovení rodičmi aj klubom, kedy deti ktoré by museli skončiť s hokejom, takto mohli pokračovať hrať u nás. Pre nás je to skvelé, keďže sme doteraz túto kategóriu nemali. Naši kadeti môžu byť tou výkladnou skriňou našej mládeže, keďže je to najvyššia kategória, ktorú máme, a tam to chceme aj ukázať. Začíname to robiť tak, ako by sa to naozaj malo. Keďže vieme, na čom by mal byť tréningový proces založený. U kadetov by už mala nastávať individualita. Presne to je ten vek, kedy treba začať špecializovať, nie zbytočne skôr. Ukazujeme to a ideme príkladom. Pracujeme na ich športovej stránke, ale taktiež na ich prezentácii, kde chceme s nimi ukázať rôzne rozhovory a výstupy. Aby si zápasy užívali, nech majú peknú šatňu. Absolvujú po zápase rozhovory, články. Aby mali pred každým zápasom hymnu. Čiže urobiť aj kadetské zápasy na úrovni, lebo takto by to malo vyzerať. Aby sa športom hlavne bavili. Taktiež robíme testovania, aby každý jedinec dostal od nás výstup, na akej úrovni sa nachádza, individualizujeme prípravu na ľade aj na suchu, aby sme zlepšili schopnosti, aby sme zlepšovali samotných jedincov a aby to bol naozaj rozvoj. To je to dôležité, prečo to robíme. To je výhoda tejto spolupráce. 

4. Situácia s covid-19 nám narušila tréningový proces v minulej sezóne, sme na podobnú situáciu pripravení? 

Marek Janík:
Čo sa týka klubu, tak sme vždy robili maximum, ktoré nám dané podmienky dovoľovali. A tak to bude aj naďalej, ak obmedzia počet hráčov na ľade, tak budeme trénovať v skupinách, ak bude potrebné testovanie budeme testovať. Rátame ale s tým, že obmedzenia môžu prísť a budeme ich rešpektovať.

Lukáš Opáth:
Stretli sme sa s tým už v minulej sezóne, takže vieme už ako sa zaobísť. Ale veríme, že už k tomu tak nedôjde ako v minulosti. Aj keby niečo príde, nejaká situácia , tak ako sa to avizuje, tak nejaký ten automat vznikol  a verím, že to už nepôjde do takého extrému a hlavne budú deti môcť športovať. 

5. Aké máme ciele na túto sezónu, na čo sa môžeme tešiť? 

Marek Janík:
Ciele na túto sezónu sú pravdaže priviesť čo najviac deti k športu, konkrétne k hokeju. Udržať ich pri športe a vytvoriť im adekvátne podmienky na športovanie. Chceme, aby deti mali radi hokej, a aby radi chodili na tréningy a zápasy. Aby chodili povzbudzovať aj ostatné ročníky. Aby sa na zimnom štadióne cítili dobre a radi sa tam vracali. Takže za mňa, tešme sa na to, že si tento rok konečne vychutnáme kvalitné hokejové zápasy, či už našej mládeže alebo seniorského tímu.

Lukáš Opáth:
Chceme kadetov vyzdvihnúť a formovať. Ďalej chceme rozšíriť hlavne základňu, preto robíme  akcie s maskotom a tak ďalej. Rozbehnúť konečne centrum športu aj pri základných školách, keďže to radíme v rámci spolupráci s mestom ako veľmi dôležitý projekt, pre zvýšenie aj korčuliarskej gramotnosti, ale veríme, že aj viacej detí sa prihlási na hokej. Som hlavne vďačný, že aj v tejto ťažkej situácii s nami do tohto projektu šiel pán primátor a mesto. 
A v poslednom rade taktiež veríme, že aj Áčko bude opäť ďalším ťahákom či už pre deti, alebo divákov.  A verím, že tak ako bude aj mládež napredovať bude napredovať aj A tím.

HK SPORT TREND

Mládežnícky hokejový klub SPORT TREND Žiar nad Hronom, ktorý vznikol spolu s novým zimným štadiónom v roku 2019.
Prihláška
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram